LEYDEN.cz – PRODEJ MASÁŽNÍCH KŘESEL – SOLNÁ JESKYNĚ A FITNESS PRO ŽENYKADEŘNICTVÍ
Křesla Profimedica Křesla Panasonic Křesla Sanyo Křesla Nakasei Healer Křesla Interactive Health Křesla Vitalax Křesla Family Inada Relaxační křesla Křesla do kanceláře Křesla pro komerční účely Parametry masážních křesel

Výběr masážního křesla

Mezi křesly jsou velké rozdíly. Křesla mají mnoho typů masáží, hudební masáž, různá příslušenství atd. Co se jednomu líbí, nemusí se líbit Vám. Nejlepší je křeslo osobně vyzkoušet a poradit se s prodejcem.

Čas od času masáž potřebuje každý z nás. Pokud ale nepatříte mezi příznivce klasických, ručních masáží, pak byste mohli uvažovat o nějakém z masážních křesel, která vám od potíží také spolehlivě uleví. Zdravá záda a páteř jsou klíčem ke zdraví a k životní energii. Pravidelné masáže, které zakoupením masážního křesla můžete absolvovat v klidu svého domova, podporují krevní oběh. Různé druhy nastavitelných masáží navíc působí na nejrůznější části těla. Uvolní namožené svaly, dodají sílu a vitalitu do dalšího pracovního procesu.

Díky jednoduchému ovládání, která polohovací křesla, masážní křesla a relaxační křesla nabízejí, se z něj nemusíte ani hnout – stačí jen měnit programy, uvolnit se a nechat se unášet příjemnými pocity. Po takové masáži se budete cítit jako znovuzrození.

Polohovací křesla, relaxační křesla i masážní křesla můžete použít jako součást Vašeho nábytku u Vás doma nebo v kanceláři.

Zejména v dnešní uspěchané době, kdy většina lidí vykonává sedavé zaměstnání u počítače, je více než důležité věnovat péči našemu rozlámanému tělu, a to hlavně páteři, která sezením trpí nejvíce. Polohovací křesla, masážní křesla i relaxační křesla umožňují komfortní sezení a zároveň dokonalou masáž krku, zad a nohou. Masážní křesla dokáží i velmi žádané lymfatické masáže a shiatsu masáže. Masáž může podstoupit každý bez lékařského doporučení.

Klasická povrchová masáž má především uvolnit a prokrvit namáhané svalové partie, uvolnit páteř a meziobratlové ploténky. Pro masáž zad, šíje, či bederní páteře a nohou je výborným pomocníkem právě masážní křeslo, relaxační křeslo a polohovací křeslo.

Čalounění

Jako čalounění masážních křesel se nejčastěji používají tři hlavní materiály - kůže, umělá kůže, nebo mikrovlákno. Kůže je nejhorší na údržbu a často dochází vlivem hloubkové shiatsu masáže k jejímu rychlému opotřebení. Křesla s čalouněním z pravé kůže jsou často drahá, avšak pravá kůže není vždy tou nejlepší volbou. Umělá nebo někdy syntetická kůže je často velice kvalitní a od pravé kůže k nerozeznání a k tomu je díky jejím vlastnostem odolnější proti působení masážních válečků při hloubkových masážích. To je také důvod, proč je syntetická kůže používána v masážních křeslech střední a vyšší třídy. Mikrovlákno působí lacinějším dojmem, na druhou stranu je však dobře udržovatelné.

Ruční nebo automatické polohování

Automatické polohování je jednou z luxusních vlastností. Špičkové modely nabízejí současné ovládání polohování zádové a nožní části pomocí jednoho tlačítka. Automatické řízení dovoluje také samostatné nastavování zádové nebo nožní podpěry. Masážní funkce jsou nejčastěji ovládány pomocí drátového nebo bezdrátového dálkového ovládání. Modely s ručním ovládáním polohování nejčastěji používají pneumaticky řízené páky, která se používá například u klasických kancelářských křesel. Ruční polohování většinou nabízí masážní křesla střední a nižší třídy.

Možnost naklonění

Částečné naklonění nebo plné položení křesla bývá často jinak definováno v závislosti na výrobci. Většinou je však stupeň naklonění jedním z uváděných technických parametrů u každého modelu.

Obecně je možné říci, že za plné položení se považuje možnost naklonění o více než 170 stupňů a částečné naklonění je pak jakákoli menší hodnota, například 155 stupňů.

Shiatsu, vibrace nebo vzduchová masáž

Shiatsu hloubková masáž bývá často velmi silná a nemusí vyhovovat každému. Pokud jsou vaše svaly příliš napjaté a vaše tělo je citlivé na tento typ masáže, pak může být shiatsu masáž i bolestivá. Změkčení masáže může v některých případech zajistit kvalitní polstrování. Naproti tomu vibrační nebo vzduchová masáž jsou jemnější, avšak nezajistí takové prokrvení a vylučování škodlivých toxinů z těla pryč.

Zádová opěra

Existují dva základní druhy masážních křesel, starší vibrační typ a novější shiatsu (hloubková masáž) masážní křesla. Jednotlivé modely pak nabízejí různé úrovně síly (rychlosti) masáže a také velké množství dalších masážních funkcí pro záda nebo nohy. Vibrace jsou jemnějším a uvolňujícím typem masáže, mimo to nabízejí některé modely také funkci vyhřívání a některá křesla umožňují také režim protahování (válení). Shiatsu masážní křesla nejčastěji nabízejí režimy protahování, hnětení a poklepávání. Technika hnětení simuluje hnětení svalů pomocí palce a prstů jako byste zadělávali knedlík. Poklepávání (perkuse) je používaná masážními terapeuty pro uvolňování ztuhlých svalů. Některou z předešlých kombinací masážních technik je možné najít u většiny shiatsu masážních křesel. Lepší modely mívají v zádové opěře čtyři masážní válečky, levnější modely mívají pouze dva. Dále jsou uvedeny důležité vlastnosti zádové části masážních křesel:

Motory

V oblasti motorů je možné se setkat s dvěma různými názory na řízení. První názor je takový, že provedení, které používá více motorů pro ovládání jednotlivých funkcí je lepší, protože prodlužuje životnost každého motoru a tím pádem i křesla. Druhý názor upřednostňuje použití co nejmenšího počtu motorů. Pokud je totiž pro ovládání všech funkcí masážního křesla použito malé množství motorů, motory musí být silnější a výkonnější a zároveň křeslo obsahuje menší počet komponent, s kterými by mohl být teoreticky nějaký problém.

Díky moderním technologiím se v poslední době začaly pro řízení masážních křesel používat desky s plošnými spoji. Pokud se v takovém případě objeví nějaký elektrický problém, většinou se jedná o problém s touto řídící deskou než se samotnými motory.

Poznámka: Pro bezproblémové fungování masážního křesla je třeba zajistit kvalitní a bezpečnou elektroinstalaci vybavenou ochrannými elektrickými prvky.

Možnosti nastavení

Některé modely nabízejí možnost nastavení šířky záběru masážní jednotky, což je vhodné zejména pro osoby s širší zádovou částí. Tato úprava je obvykle možná v rozsahu 2" - 4" (palců, 1 palec = 2,54cm).

Křesla většinou nabízí také možnost nastavení masážní jednotky na specifické místo nebo část zad. Je tak možné provádět masáž pouze na vybraném místě. Další funkcí, s kterou je možné se setkat u většiny modelů, je možnost nastavení intenzity nebo rychlosti masáže. Některé modely nabízejí sloučení dvou masážních funkcí do jedné, jako například sloučení funkce poklepávání a hnětení. Více sofistikované modely pak nabízejí jak přímý tak zpětný směr pro masážní techniku hnětení.

Délka masážní dráhy

Masážní mechanismus je namontovaný k dráze, po které se pohybuje nahoru a dolů podél zádové části. Délka této dráhy určuje zároveň také délku masážní oblasti, tedy jak velkou část zad je masážní křeslo schopné obsloužit. Průměrná délka je 24" (cca 61cm), což zároveň také průměrná vzdálenost od krku až po spodní část zad. Modely s delší masážní dráhou (až 32") dokáží provádět masáž od vrchní části krku až po kostrč, což zajišťuje maximálně efektivní masáž.

Vibrace nebo vzduchová masáž

Jak již bylo uvedeno dříve, vibrační nebo vzduchová masáž je jemná uvolňující masáž, která stimuluje povrchové svaly a tkáně. Vzduchová masáž dokáže zvýšit krevní oběh a odplavování toxinů více efektivněji tím, že zajišťuje stlačování stehen, lýtek a chodidel pomocí speciálních vzduchových polštářů. Tyto polštáře jsou naplněné vzduchem, který je v pravidelném rytmu opakovaně vháněn a zase uvolňován. Tato technika se někdy nazývá jako lymfodrenáž. Vzduchové polštáře se někdy nachází také v v zádové části. Zatímco některá masážní křesla nabízejí pouze vibrační masáž, jiné mají zase vibrační techniku jako bonusovou funkci. Modely vyšší třídy nabízejí možnost nastavení více úrovní intenzity nebo rychlosti vibrační nebo vzduchové masáže.

Velikost sedadla

Šířka sedadla se u masážních křesel pohybuje nejčastěji v rozmezí 20" - 22" (palců). Je však možné nalézt i křesla s velikostí sedadla 17" - 22". Tento parametr je důležitý zejména vzhledem k tělesné konstrukci uživatele. Další důležitou vlastností sedadla je jeho hloubka, která úzce souvisí s velikostí nožní podpěry obsahující vzduchové polštáře nebo jiné masážní mechanismy. Pokud totiž masážní křeslo, které má příliš hluboké sedadlo, používá osoba s malou postavou nebo krátkými nohami, pak je tato osoba omezena pouze na používání horní části nožní podpěry a nemůže si plně dopřát masáž lýtkové části a chodidel, neboť na tuto část jednoduše nedosáhne.

Podnožka

V oblasti nožní podpěry nabízejí masážní křesla několik variant masáže. Nejčastěji jde o techniku vibrací, válení, vyhřívání, hnětení a vzduchové masáže. Některé modely nabízejí kombinace těchto technik. Vzhled nožní části masážních křesel se velice často model od modelu liší, což je dáno množstvím funkcí, které daný model podporuje.

Jeden typ masážních křesel například umožňuje tzv. režim "nulové gravitace", což zajistí, že se křeslo uvede do takové polohy, kdy jsou nohy výše než srdce a vlivem gravitace se pak krev a škodlivé látky pohybují skrz nohy.

Provedení masážní dráhy

Masážní křesla typu shiatsu s větší odolností a výdrží jsou ty, které používají silné šrouby a masivní provedení kolejnice masážní dráhy. Také je důležité, aby byla celá konstrukce dostatečně odolná proti vibracím, které vznikají při masáži. Jiné provedení masážní dráhy je takové, které používá ocelovou teleskopickou dráhu a to buď v kazetovém nebo trubkovém provedení. Dalším typem provedení masážní dráhy je vrstvený model, který většinou používá ocelové tyče, které mají na straně masážní jednotky kovové zuby.

Ovládání

Masážní křesla jsou nejčastěji ovládána pomocí dálkového ovládání, které může být drátové nebo bezdrátové. Častější jsou drátové ovladače, bezdrátové bývají buď za příplatek nebo pouze u modelů nejvyšší třídy. Některé modely také nabízejí LCD displej, na kterém je nejčastěji v podobě obrázků nebo symbolů možné vidět informace o probíhající masáži.

Vyhřívání

Teplo otevírá póry na pokožce a uvolňuje svaly. Působením tepla se také zrychluje krevní oběh, což má za následek rychlejší odvádění škodlivých látek z těla. Funkce vyhřívání se většinou kombinuje s technikou vibrace nebo vzduchové masáže. Funkce vyhřívání není dostupná u všech modelů a často bývá jako nadstandardní funkce.

Automatické programy

Automatické programy mají většinou přednastavený čas nebo mohou být nastaveny na konkrétní dobu (5, 10, 20, 30 minut) a po tuto dobu vykonávají nastavené funkce. Automatické programy slouží pro celkovou masáž a často v sobě kombinují více masážních technik, které se po danou dobu opakují.

Pohyblivost

Velká masážní křesla bývají často také velice těžká, takže se s nimi hůře pohybuje. Průměrná hmotnost masážních křesel je přibližně 80 kg. Pro snazší pohyb je dobré, když je křeslo vybaveno kolečky.

Nosnost rámu

Nosnost rámu je obvykle omezena maximální hmotností osoby, která může používat křeslo - například 130 kg.

Moderní funkce

Stejně jako probíhá neustálý vývoj v prakticky každé oblasti průmyslu, tak dochází samozřejmě i k vývoji nových technologií v oblasti masážních křesel. Tyto nejnovější technologie pak jsou devízou těch nejpropracovanějších modelů.

Rozměry

Rozměry jsou důležité zejména tehdy, pokud chcete křeslo umístit na konkrétní místo. Při uvažování rozměrů nezapomínejte na velikost při rozloženém stavu.

Elektrická spotřeba

Elektrická spotřeba je závislá na počtu používaných funkcí. Průměrně se pohybuje mezi 130 a 160 watty.

Multimediální funkce

Modely z nejvyšší třídy jsou často vybaveny multimediálními funkcemi. Taková masážní křesla pak nabízí možnost přehrávání hudebních souborů MP3 a to buď přes vestavěný CD nebo DVD přehrávač nebo přes externí MP3 přehrávač, který se k masážnímu křeslu připojí přes konektor audio vstupu. Poslech přehrávané hudby je pak možný přes zabudované reproduktory nebo stereo sluchátka.

Hudební masáž

Hudební masáž je jednou z nejmodernějších funkcí, která se v poslední době objevila u masážních křesel. Jde o to, že je masáž řízena právě přehrávanou hudbou. Podobně je tomu například na hudebních koncertech, kdy je osvětlovací technika (blikání) řízena tempem hudby. Technika masáže je volena podle stylu přehrávané hudby, můžete si tak přesně podle vaší nálady vybrat styl přehrávané hudby a tomu odpovídající typ masáže.

Automatické měření postavy

Díky této funkci se prováděná masáž vždy přizpůsobí přesně podle výšky masírované osoby. Toto automatické měření postavy je nejčastěji prováděno pomocí infračervených paprsků. Tyto infračervené paprsky jsou vysílány z křesla a poté je zaznamenáván jejich zpětný odraz od těla sedící osoby. Podle těchto odražených paprsků se pak vypočítá přesná velikost postavy. Následně prováděná masáž je pak mnohem více efektivní, neboť masážní jednotky masírují pouze ve správných místech a neprovádí masáž tam, kde se nenachází žádná část těla masírované osoby.

Cena

Rozpětí cen masážních křesel je velmi široké. Cena se odvíjí zejména od kvality provedení a počtu nabízených funkcí. Ne vždy však platí, že co je dražší je i lepší. Je tedy dobré řídit se spíše konkrétními parametry než cenou.